Българският пианист проф. Людмил Ангелов ще изнесе самостоятелен концерт на 28 ноември в Бургас, съобщават от пресцентъра на градската администрация в морския град.
Домакин на проявата ще е залата на Областна управа, където обичайно се организират акустични концерти. В програмата си пианистът ще включи произведения на композиторите Йохан Себастиан Бах, Феручо Бузони, Ференц Лист, Фредерик Шопен и други.
Служебният министър на културата маестро Найден Тодоров връчи днес на официална церемония цигулките „Страдивариус“ (1716 г.) и „Гуарнери дел Джезу” - (1733 г.) на Светлин Русев и Лия Петрова.
„Това е дългоочакван момент, както от прекрасните ни цигулари, които и без тях прославят България, а мисля, че и от самите цигулки, които си чакат хората да ги направят по-известни по света“, каза министър Тодоров. По думите му това било най-добрият възможен избор, защото в момента имаме нужда от хора, които да ни накарат малко повече да се почувстваме горди. „Вие го правите“, обърна се Тодоров към младите цигулари.
„Искам също така да ви предупредя, че това е и много голяма отговорност. Знаете кои са изработвали тези цигулки, знаете кои са свирили на тях. Това ви слага в една листа, която е изключително задължаваща.
Мариела Гемишева представя инсталация-пърформанс за концептуалната мода.
Проектът „Изглеждам и съм“ ще бъде презентиран на 18 октомври в галерия „Структура“, съобщават организаторите.
„Проектът „Изглеждам и съм” е замислен като форма на представяне и „консумация“ на концептуална мода извън традиционната конвенция и функция на модния дизайн. Тук модата присъства едновременно като медия и като експериментално поле, където облеклото е само средство за игра със собствената личност или за своеобразно изследване на взаимоотношенията между личност и облекло“, разказват от екипа.
По думите на организаторите „Изглеждам и съм“ представлява пърформанс или скулптурна композиция от живи модели, облечени в последната модна колекция на авторката от 11 силуета в една единствена конструкция с име „ска
Изложба по повод 120 години от първата копка на Скобелев парк-музей е подредена в Панорама "Плевенска епопея 1877 г.".
Изложбата бе официално открита днес.
На специално изработени 18 табла е представена историята на парка с оригинални снимки и документи от фонда на музея, проследява се неговото изграждане и мемориализация.
Експонирани са и оригинални документи от създаването на парка, лични вещи на воини – кутийка с детски къдрици, нагръдни икони, кръстчета, намерени на бойното поле и други. Акцент в изложбата са евангелие със сребърен обков, подарено от полк. Николай Матерно на плевенския храм "Свети Николай" с молба всяка година на 11 септември да се отслужва панихида в памет на загиналите воини в Третия щурм за освобождението на Плевен по време на Руско-турската война (1877 – 1878 г.). Един от тези воини е неговият син
В театър „София“ започнаха репетиции на „Комедия от грешки“ по Шекспир, съобщават от трупата.
Изпълнен с вълнение и вдъхновение, екипът на спектакъла се впусна в своето пътешествие из пиесата, разказват от екипа.
Участват Даниел Кукушев, Дениза Павлова, Димитър Стойнов, Ивайло Герасков, Йоанна-Изабелла Върбанова, Мила Банчева, Милена Живкова, Неда Спасова, Николай Димитров-Коки, Пламен Манасиев и Юлиян Малинов.
Режисьор е Маргарита Мачева, на Свила Величкова са сценографията и костюмите, композитор е Петър Дундаков, а преводът е на Валери Петров.
Премиерата е предвидена за 29 ноември.
Бионсе ще пее в последната вечер на националния конгрес Демократическата партия в САЩ в Чикаго, съобщи вчера уебсайтът TMZ, предаде Ройтерс.
В заключителната част на форума вицепрезидентката Камала Харис ще приеме партийната номинация на Демократическата партия за президентските избори.
Харис възприе песента на Бионсе "Freedom" като песен за предизборните си прояви и в понеделник се качи на сцената в Чикаго под звуците на нейната мелодия.
Съобщава се, че Бионсе е дала разрешение на Харис да използва песента й. Певицата и преди е подкрепяла демократите, включително президента Джо Байдън на последните президентски избори.
В пост преди изборите през ноември 2020 г. Бионсе публикува в „Инстаграм“ своя снимка, на която е с маска за лице на тандема Байдън-Харис.
Кънтри бандата The Chicks ще изпълни националния химн на конгреса, с
Проф. Людмил Ангелов е роден във Варна. Завършва Държавна музикална академия „Проф. Панчо Владигеров”. Носител е на награди от международните конкурси “Фредерик Шопен” (Полша), Palm Beach (САЩ), Piano Masters (Монте Карло) и World Piano Masters Tour (Франция). През години свири в зали като Берлинската филхармония, „Музикферайн” и „Щатсопер“ във Виена, „Концертгебау” в Амстердам, „Плейел” и „Гаво” в Париж, Националната филхармония и Националната опера във Варшава, „Аудиторио Насионал” в Мадрид, залата на Московската консерватория и други.
През 2015 година е удостоен с Голямата награда на град Варна за цялостната си дейност. Проф. Ангелов е основател и артистичен директор на фондация "Пиано Екстраваганца". Член-кореспондент е на Кралската академия на изящните изкуства в Толедо. Преподава в Нов български университет, където изнася майсторски класове. През 2022 г. е удостоен със званието Почетен гражданин на София и става носител на „Златен век - огърлие“ на Министерството на културата. В края на 2023 кралят на Испания Фелипе VI го удостоява с ордена „Исабела Католическа“ за особени заслуги към двустранните отношения между Испания и България и приноса му към културата на двете държави.
Вокалистът на рок групата „Рейдиохед“ (Radiohead) Том Йорк се скара с мъж с пропалестински възгледи по време на концерт в Мелбърн, Австралия, предаде АФП.
Докато певецът и автор на песни е изнасял самостоятелно представление, един от зрителите го е конфронтирал по темата за войната в Газа: „Колко мъртви деца ще са ви нужни, за да осъдите геноцида в Газа?“ Йорк го е подканил да се качи при него на сцената, като е казал: „Не стой там като страхливец, а ела тук и ми го кажи в очите“.
Йорк е напуснал сцената за кратко, но се е върнал няколко минути по-късно, за да изпълни Karma Police - хит на „Рейдиохед“, издаден през 1997 г.
През 2017 г. британската група бе подложена на натиск да отмени концерт в Израел. Тогава Йорк каза, че „да свириш в дадена страна не означава непременно, че подкрепяш нейното п
Темата за българската миграция в Германия е акцент в изложбата „Като замина, мислеше ли си дали ще се върнеш?“.
Темата е разгледана през погледа на артистите Мартин Атанасов и Красимира Буцева. Експозицията може да бъде разгледана от 12 ноември до 19 декември в „Гьоте институт“ - България, съобщават организаторите.
Заедно със социоложката д-р Марина Лякова артистите теренно изследват фрагменти от личното преживяване на заминаването, пристигането, адаптирането и навигирането на германската култура, отбелязват от екипа.
„През юни месец 2024 година, артистите Мартин Атанасов, Красимира Буцева и социоложката Марина Лякова прекарват седмица във Франкфурт на теренно проучване. Там те събират устни истории и документират публични и частни пространства. Събраните фрагменти, част от изложбата „Като замина, мислеше ли си дали ще се вър
Музика, изкуство и занаяти ще оживят крайречното пространство на Троян от 23 до 25 август, съобщи Цветемира Минкова от фондация „Колективът“.
Артистичните прояви са част от програмата на фестивала „Горе – Долу“, в чиято организация си партнират Община Троян, сдружение „Резиденция Белиш“ и фондация „Колективът“, стояща зад инициативата „Реките на града“.
Идеята на фестивала е да подчертае връзката на града с река Бели Осъм и чрез ръчните занаяти и арт работилници, които са част от културната програма, да представи смесица от традиционни и съвременни форми на изкуство, каза Минкова.
Както подсказва името му, събитието се организира в две различни локации. „Горе“ се случва в рамките на „Резиденция Белиш“ в Марковска махала - местност, намираща се малко
Проф. Атанас Тотляков, куратор на изложбата „Метарезерви – вариации на метамодерни теми", заяви , че концепцията за експозицията не е нова, а от 2023 г.
Той отбеляза, че участниците искат периодът от 20 години между последното проведено международно биенале на съвременното изкуство в Шумен и проектът „Метарезерви" да бъде акумулиран и събран като резерв към всичко това, което съвременното изкуство може да постави на днешния ден.
„Изключително смесени са формите на произведенията, няма ограничение за тях. Включени са както постмодерни обекти и инсталации, документирани пърформанси, така и модерни средства на живописта, рисунката и начините, по които те могат да бъдат смесени в едно ново начало, което всъщност наричаме метамодернизъм", добави проф. Тотляков.
Той отбеляза, че в изложбата участват преподаватели и студенти от Великотърновския
Студенти от четири висши училища дебютират в проекта "Плакатът работи" на Художествената галерия "Петко Чурчулиев" в Димитровград.
Авторите са 12 и са възпитаници на Националната художествена академия в София, филиала на академията в Бургас, Великотърновския университет „Св. св.Кирил и Методий“ и Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“.
Общинският драматичен театър "Апостол Карамитев" в Димитровград също е партньор на галерията в проекта, финансиран от Национален фонд „Култура“.
Плакатът е квинтесенцията на самата постановка, казва за идеята на проекта уредникът в Художествена галерия "Петко Чурчулиев" Емилия Стоева. “Идеята ни е плакатът действително да заработи в своята естествена среда, а студентите да имат досег с режисьора, с репетиционния процес на постановката, да усетят каква е работата на плакатиста“